Málna - Rubus idaeus

Málna 

Málna bokor
Málna bokor

Málna. 1-1,5 m magas, hengeres szára feketés vörös tüskékkel fedett. Levelei általában öt, néha hét levélkéből összetettek, a virágos hajtásokon hármasak. A levélkék felszíne kopasz, a fonák fehéren molyhos. Virágzata kevésvirágú fürt, csoportos csonthéjas terméscsoportja van. 

Drog: a levél (Rubi idei folium), de a termését is felhasználják. A leveleket májustól szeptemberig gyűjtik.

A málna hegyvidéken, vadon is terem, benne cseranyag (gallotannin) és flavonoidok fordulnak elő. A termés C-vitaminban gazdag, de a B- és A-vitaminok elővitaminja, kálium, kalcium, vas, magnézium és foszfor tartalma is jelentős, mely a lázas betegeknek segít.

Mire jó a málna?

- Cukorbaj esetén teapótló, s a kísérletekben csökkentette a vér glükóz szintjét.

- Izzasztó és vértisztító.

- Vese és hólyagbántalomra napi két liter tea javasolt a szervezet átmosására. Levélteája este fogyasztva a gyakori éjjeli vizeléseknél csökkenti az ingert mellékhatás nélkül.

- Összehúzó hatása fékezi a hasmenést, de gátolja a féregnyúlvány gyulladását is. Erős havi vérzésnél is alkalmazták, s igen hasznos a terhes nők számára, hat a terhesség alatti hányingerre, akadályozza a vetélést, nyugtatja a méhizmokat.

- A málna (benne az A-vitamin) a szem természetes gyógyszere, látászavaron, farkasvakságon segít. A lutein a szem ereket erősíti.

- A lutein és a C-vitamin csillapítja az orr- és fogínyvérzést, de a havi vérzést is.

- Vízhajtó, salaktalanító, jótékonyan hat a vesére és a hólyagra.

- A málnában lévő biotin selymesebbé teszi a hajat és a bőrt (szépségápolás).

- A málnából készült tömény szörp torokfájás esetén segít. Egy korty málnaszörp elég, hogy bevonja a torokban lévő gyulladt nyálkahártyát, és enyhíti az égető fájdalmat. Arról van szó, hogy a gyulladt nyálkahártya kiszárad, s kiszáradva fáj. Minden eljárás, amelyik bevonja a nyálkahártyát, és nem engedi kiszáradni, ugyanilyen hatásos. Sajnos a méz túlságosan hamar leolvad, a rizsből főzött rizsnyák pedig nem mindenütt van kéznél. Ez a kezelés azért fontos, mert a torokgyulladás nem mindig jár együtt lázzal, és ilyenkor a szervezet maga is leküzdi a gyulladást, felesleges gyógyszereket szedni, nem beszélve az antibiotikumokról. A betegség érzetet gyakran a kínzó torokfájás váltja ki, ha ezt megszüntetjük, vagy csökkentjük, az egyén jobban érzi magát, s valóban elmúlnak panaszai.

Málna
Málna

A málna 1940 óta a szeder helyére lépett. Az USA-ban számos teakeverék része. Nem veszélyezteti a magzatot. Kivételes növény, gyökerének tannin tartalma rákellenes, de a tanninokról mind a rákellenes, mind a rákkeltő hatást kimutatták, ezért használatát mindig az orvossal kell egyeztetni.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el